Increase text size Decrease text size
ליצירת קשר: 09-9551973 |
דף הביתקליניקהטיפול בילדים ובמתבגריםהתמודדות ילדים עם גירושין

התמודדות ילדים עם גירושין

דר' דניאל גוטליב

תהליך הגירושין הינו אחד מהקשים אשר עובר על משפחה. במשברים אחרים, כגון אובדן קרוב משפחה, המשפחה בדרך כלל מתלכדת ובני המשפחה עוזרים האחד לשני בהתמודדות עם הכאב והצער. לא כן הגירושין. מטבע הדברים גירושין גורמים לפילוג בתוך המשפחה ובמקרים רבים עולים ביטויים קשים וחריפים של כעס, האשמה ואף עוינות. תקופת הגירושין מהווה תקופה קשה מאד לכל אחד מבני המשפחה - במיוחד לילדים.

 

ילדים בהליכי גירושין
הילדים כמעט תמיד הינם הקורבנות העיקריים של תהליך הגירושין. ברוב המקרים אין הם מעוניינים בכך שההורים יתגרשו. על אף המתיחות שלפעמים שוררת בבית, הם מעדיפים שההורים יישארו ביחד, אם מתוך זה שאין הם חשים במתח ואם מתוך זה שהם מקוים שההורים יצליחו ליישב את הסכסוך שביניהם.

ברוב המקרים, הילדים קשורים בצורה די שווה לכל אחד מההורים. בעיניהם של הילדים, עד ליום שההורים החליטו להתגרש כל אחד היה הורה טוב ואין בעצם ההחלטה להתגרש בכדי לשנות משהו בקשר שבין הילד להורה. באופן טבעי הילד דואג לעצמו ולצרכים שלו. הוא מעוניין ששני ההורים ימשיכו ליטול חלק פעיל וקבוע בחיים שלו.

עבור הילד, ההחלטה של ההורים להתגרש באה בדרך כלל בתור הפתעה. להורים היה זמן להתכונן לגירושין. ברוב המקרים שניהם יודעים זמן רב כי ישנן בעיות בקשר שביניהם וההחלטה להתגרש מהווה סוף לתהליך המתרחש זמן רב. לא כן עבור הילדים. עבור הילדים - הקטנים באופן מיוחד -ההחלטה להתגרש איננה צפויה. לא הזהירו אותם מראש, לא התייעצו בהם וגם לא ניתנה להם ההזדמנות להביע את דעתם. עם זאת, ישנם לא מעט מקרים בהם הדרך להחלטה להתגרש הייתה מלווה במריבות קשות, באלימות בין ההורים, בביקורים של המשטרה בבית ובמאבקים משפטיים מתמשכים. במקרים אלו ההחלטה להתגרש לא רק שהיא מובנת מראש לילדים אלא שהיא מהווה עבורם אות הרגעה.

ילדים - במיוחד הילדים הקטנים מאד - לא תמיד מבינים את המשמעות של גירושין. גם אם הם חשופים לכך דרך טלוויזיה, סרטים או אפילו חברים לכתה. הם נוטים לראות את הגירושין מנקודת המבט הצר שלהם. מה זה יעשה לחיים שלהם? אצל מי הם יגורו? איפה יגור ההורה השני? איזה קשר יהיה לו עם אותו הורה? לילד לא כל כך מעניין מי יקבל את קופת הגמל או אם הבית יתחלק 50/50 או 60/40.

הצעות להורים בהליכי גירושין
לשמור את הילדים מחוץ למאבק. הם לא רוצים בגירושין. הם רוצים וצריכים ששני ההורים ימשיכו לתפקד כהורים עבורם.
יש להסביר לכל ילד על ההחלטה להתגרש בשפה ובקצב המתאימים לגילו ולשלב התפתחותו.
יש לספק את המידע במינונים קטנים ולפי היכולת של הילד להבין. יש להשתמש בתגובות של הילד כמדד לכמות המידע שצריך לתת. אין ל"פוצץ" את הילד במידע, אלא כתהליך.
הסבר חד-פעמי אף פעם אינו מספיק. ילד מעכל אינפורמציה בקצב איטי וזקוק לשמוע את הדברים מספר פעמים על מנת שיוכל לעכל אותם. יש להפגין הרבה סבלנות כלפי הילדים.
אין להשמיץ את בן הזוג לאוזני הילדים. נכון שהורים שמתגרשים נמצאים בעצמם במצוקה קשה וזקוקים לאוזן קשבת, אולם אין זה מתפקידם של ילדים להיות אוזן קשבת להורים. גםהורה החש כי נגרם לו עוול ע"י משנהו, טוב יעשה אם לא יערב את הילדים אלא ימצא לעצמו כתף אחר עליה לבכות.
רצוי ביותר להשאיר את כל הנושא של הילדים מחוץ למאבקים משפטיים. ילדים רק נפגעים ממאבקים משפטיים. כאשר הורים לא מצליחים בכוחות עצמם להגיע להסכמה באשר למשמורת וסדרי ראיה, רצוי כי ייגשו לפסיכולוג מומחה אשר ייפגש אתם ועם הילדים ולאחר מכן יחווה את דעתו המקצועית בעניין.
יש לחתור למצב בו יהיו כמה שפחות שינויים בחיי הילד. עצם הפרוד בין ההורים מהווה שינוי משמעותי ביותר בחייו של הילד ועל כן יש לנסות ככל שניתן שלא יהיו שינויים רבים אחרים. ככל שניתן לאפשר לילד להמשיך ולהתגורר באותו ובאותה שכונה או לפחות להמשיך ללמוד באותו בית ספר ולהתראות עם אותם חברים, להמשיך קשר עם קרובי משפחה - סבים,דודים ובני דודים -ללא קשר להשתייכות שלהם לצדו של האב או האם.
יש לזכור, בן זוג לא טוב אינו בהכרח הורה לא טוב. אולם לעתים קשה להורה הנמצא בסערת רוחות לעשות אבחנה כזאת, אבל הצרכים הנפשיים של הילדים מחייבים זאת.
היו ערים למה שקורה עם הילד שלכם. ילדים הנמצאים בלחץ ובחרדה עלולים להראות קשים בריכוז, שינה ואכילה. הם עלולים לפתח תחושות גופניות כגון כאבי ראש. הם עלולים להיות עצובים ומדוכדכים. אצל ילדים קטנים עלול להיות נסיגה זמנית בהתפתחות.

דף זה נועד לספק מידע למשפחות אולם אינו יכול לבוא במקום התייעצות אצל גורם מקצועי מוסמך.

צור קשר
נשמח לחזור אליכם טלפונית, לענות על שאלות ולהוסיף כל מידע שיידרש.
 
ד"ר נגה נברו בראיון על משברי גירושין - איך עוזרים לבני המשפחה לעבור את המשבר?
מעוניינים להישאר מעודכנים?
אנחנו שומרים על פרטיותך