Increase text size Decrease text size
ליצירת קשר: 09-9551973 |
דף הביתמרכז הכשרהעוצמת התרפיה מכוונת התמקדות (Focusing) בטיפול המערכתי - הפרטני, הזוגי והמשפחתי

עוצמת התרפיה מכוונת התמקדות (Focusing) בטיפול המערכתי - הפרטני, הזוגי והמשפחתי

מנחה: ד"ר עצמאות פרלשטיין*

 

מכון שינוי בשיתוף עם המרכז הישראלי להתמקדות מזמין אתכם לקורסים אינטגרטיבים של תרפיה מכוונת התמקדות (Focusing) עם התפישה והגישה המערכתית שנועד להקנות למטפלים מיומנויות המניעות שינוי אפקטיבי ומהיר בטיפול הפרטני, זוגי ומשפחתי.

 

בקורסים ייחודים אלהנלמד כיצד להנכיח את הגוף ה"מדבר" דרך סימפטומים פיזיים ותחושות מורגשות לא מילוליות: לחץ, מועקה, פחד ועוד. המטפל והמטופל שותפים לתהליך טיפולי של זיהוי התחושות המורגשות (felt senses) מעבר לתכנים המדוברים. תהליך ההתמקדות מאפשר ל"מרומז" בתחושה ולא ידוע לקוגניציה - להיפתח לידיעה חדשה ולהביא רווחה פיזית ורגשית במצבים "תקועים". הן המטפל והן המטופל לומדים להשתמש בחכמת הגוף כ"מצפן" המוביל לגילוי שורש הבעיה והמשמעות שלה בחדר הטיפולים ומחוצה לו בחיי היום יום.

 

בקורס זה ישולב כלי טיפולי עוצמתי בשם "קול-בי" המאפשר המחשה וויזואלית של הפרטני והמערכתי.בכך, "קול בי" יוצר אי הזדהות לטיפול בחרדה ומלמד במהירות חמלה לעצמי ולאחר. "קול-בי" הוא כלי פשוט ונגיש ותורם למטפל ולמטופל בפתירת בעיות ביום-יום.

 

קורסים אלה מבוססים על מחקרי השנים האחרונות בעולם הטיפולי המדגישים את החשיבות ומתן תשומת הלב למיקוד בתחושות פיזיות-רגשיות ברבדים העמוקים של הנפש כמוקדים מקדמי ריפוי. המיזוג המיוחד של ידיעה שכלית עם תחושה גופנית "תחושת בטן" מובילה לתובנה וצעדי ריפוי ספונטניים אצל היחיד, הזוג  ובני המשפחה. ועוד, תהליך עוצמתי זה מאפשר למטפל לגבש כיוון יעיל ואפקטיבי לשינוי הנדרש. 

לפרטים נוספים ולהרשמה:    shinui@machonshinui.co.il 

או בטלפון: 09-9551973

 

בקורסי הבסיס יילמדו, בין השאר, הנושאים הבאים:

  1. מושגים מרכזיים בסיסיים בהתמקדות (Focusing).
  2. תרגול ויישום מושגים מול יחיד, זוגות ומשפחות.
  3. יצירת קשר שוטף עם מידע "חכמת הגוף" בסף המודע.
  4. הכרת הכלי "קול-בי" לעבודה ממוקדת גוף-נפש.
  5. "פינוי מרחב" לרווחה פיזית ורגשית.
  6. פיתוח אמפתיה וחמלה לעצמי ולאחר.
  7. פגישה עם "המבקר הפנימי" וכיצד להתמודד איתו.
  8. התמודדות וויסות הצפה רגשית.

 

בקורס המתקדם ילמדו, בין היתר את התכנים הבאים:

הלומדים בקורס ההמשך המתקדם יחשפו לטכניקות ולמיומנויות מתקדמות בעבודה מבוססת גוף-נפש בגישה ממוקדת מוכוונת באינטגרציה עם תפישות מערכתיות. הקורס יקנה למי שהתוודע לעקרונות הגישה להעמיק בידע מעשי לקראת עבודה עם מקרים "תקועים", מקרים מבוססי טראומה, חרדה ודיכאון עמוקים, אתגרי חיים מיוחדים וכן למי שמיעד עצמו להיות מדריך בעבודה בגישה האינטגרטיבית מערכתית מבוססת תרפיה מוכוונת התמקדות. הקורס המתקדם יכלול, בין השאר, את הממדים הבאים:

   1. העמקה ותרגול  הצפה רגשית וחרדה.
   2. יישומים במיומנות פינוי מרחב בעבודה המערכתית.
   3. עבודה עם טראומה.
   4. עבודה עם הילד הפנימי ויישומיה במשפחה.
   5. עבודה עם תקיעויות, התנגדות, הזדהות והעברה נגדית.
   6. קול-בי בעבודה מערכתית: זוגית ומשפחתית.
   7. העמקה ותרגול חוויתי של אמפתיה וחמלה לעצמי ולאחר.
   8. העמקה בנושא "המבקר הפנימי" בהתייחס לחרדה ודיכאון.
   9. דוגמאות קליניות וניתוח מקרים.
   10. פילוסופית ה"נסתר" של ד"ר יוג'ין ג'נדלין.

 

קהל היעד: אנשי מקצוע ממומחים בתחום בריאות הנפש: פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מטפלים בהבעה ויצירה, תלמידים שסיימו או בהכשרה במכון שינוי.     

    

שיטת הלימוד: הקורסים כוללים הרצאות, סרטי וידיאו, הדגמות ופרקטיקום קליני בהם מתנסים המשתתפים דרך תפקידי מטפל, מטופל וצופה וכן מפגשי הדרכה.  

 

תעודה: מסיימי הקורס יקבלו תעודת השתתפות בקורס הבסיסי מטעם המרכז הישראלי להתמקדות ומכון שינוי.

 

 הקורס הבסיסי, 56 ש"א, יתקיים בימי א' החל מ- 20.01.19 ועד 17.03.19

הקורס המתקדם, 56 ש"א, יתקיים בימי א' החל מ- 31.03.19 ועד 02.06.19

            השיעורים יתקיימו בימי א' בין 09:30-14:00* בקיבוץ גליל ים, הרצליה

                                 *מפגש תשיעי הוא עד השעה 15:30

 

עלות כל קורס: 1,950 ש"ח - ניתן לחלק עד 4  תשלומים. מחיר לתלמידי ובוגרי המכון - 1,700 ש"ח. מחיר מיוחד לנרשמים מראש לשני הקורסים – 3,500 ש"ח.

 

*פתיחת הקורסים מותנית במספר משתתפים מינימלי*.

 

מדיניות ביטול: ביטול השתתפות ביוזמת התלמיד יתקבל עד 14 יום לפני תחילת הקורס/הסדנא. במקרה זה יוחזרו לו תשלומי שכר הלימוד, למעט המקדמה בשיעור 20% מעלות הקורס. במקרה של ביטול השתתפות מתחילת הלימודים ואילך, יחויב התלמיד/ה בתשלום מלוא שכר הלימוד.

 

לפרטים נוספים ולהרשמה:   shinui@machonshinui.co.il
או בטלפון: 09-9551973

 

מה היא התמקדות?  

התמקדות- היא שיטה טבעית ועוצמתית המתייחסת לאדם כשלם ובעל אנרגיית חיים המכוונת לריפוי ואיזון גוף-נפש. ההתמקדות מנכיחה את הגוף בחדר הטיפולים ומציעה להקשיב לו כשהוא "מדבר" אלינו ביום-יום עוד לפני שהוא "צורח". הגוף מדבר דרך תחושות מורגשות (felt sense) שאינן מילוליות (כמו כיווץ, מחנק, לחץ בחזה ועוד) המספקות לנו מידע אודות כיצד הגוף חווה אירועים שונים בכאן ועכשיו. תחושות אלו מזמינות אותנו לעשות עצירה מודעת (פאוזה) כדי לגלות את שורש הבעיה והמשמעות שלה בחיינו. ידע זה טמון בחכמת הגוף ברבדים עמוקים שבדרך כלל נסתרים מהקוגניציה וההיגיון.

 

מה התמקדות מאפשרת למטפל?

באמצעות למידת שיטת ההתמקדות המטפל לומד לסמוך על "מצפן" חוכמת הגוף שלו בזמנים של תקיעות והצפה אצל המטופלים. מתוך כך ברגעים כאלו המטפל ידע כיצד לאפשר תפנית שבעקבותיה יופיעו צעדים חדשים ותובנות חדשות בדרך לפתרונות יצירתיים בבעיות מורכבות של מטופלים. המיומנויות שלומד המטפל בהתמקדות משרתות אותו גם בחייו האישיים בפתרון בעיות ביום יום וכמשאב לשיפור איכות החיים.

 

מה התמקדות מאפשרת למטופלים?

טכניקת ההתמקדות מאפשרת למטופלים ליצור קשר שוטף עם "חכמת הגוף" שלהם הן בטיפול והן ביום יום בין המפגשים. הם לומדים להיות שותפים פעילים בתהליך הטיפולי ולקחת אחריות בניהול העצמי שלהם. המטופלים לומדים לעשות עצירות של שקט בתהליך הטיפולי כדי ליצור קשר פנימי עם תחושות גופניות משמעותיות. כך הגוף הופך להיות נקודת התייחסות פנימית (body as a self reference) לזיהוי הצרכים הרגשיים, דיוקם וביטויים  לסביבה ביעילות, אמפתיה וחמלה לעצמם ואחרים. ההתמקדות מסייעת למטופלים למצוא ולטפח את הקול האוטנטי והייחודיות שלהם בתוך המסגרת הזוגית, משפחתית וחברתית.

 

לקורס יתלווה כלי טיפולי עוצמתי בשם קול-בי המאפשר המחשה וויזואלית של העולם הפנימי של המטופל, הפרדה ויצירת פרספקטיבה בין המטופל ובעיותיו. קול-בי הוא כלי שניתן לאמצו לעבודה אישית ביום יום הן בחיי המטופלים והן בחייו האישיים של המטפל מחוץ לחדר הטיפולים.

 

על המנחה המרכזית של הקורס - ד"ר עצמאות פרלשטיין, פסיכולוגית קלינית מזה 30 שנה. את האפשרויות המרתקות שבעבודה הקלינית עם האינטגרציה של גוף-נפש היא רכשה במשך השהות הארוכה שלה בארה"ב שם התוודעה לחיבור בין פילוסופיות מזרח-מערב, הבודהיזם מצד אחד ופילוסופיית הנסתר מצד שני על פי גישתו של הפילוסוף והפסיכולוג ד"ר יוג'ין ג'נדלין שגיבש את תהליך ההתמקדות בפסיכותרפיה.  כתלמידתו של יוג'ין ג'נדלין וממשיכת דרכו היא הביאה את התהליך לארץ בשנת 2000. על פי התפישה הזו המיינדפולנס ותהליך ההתמקדות מאפשרים הבנה עמוקה של הקשר בין גוף ונפש שיישומיה רבים בחדר הטיפולים ובחיי היום יום של זוגות ומשפחות. היום ד"ר פרלשטיין מביאה אל חדר הטיפולים גישות אילו בעבודה עם טראומות, חרדות, דכאון קליני ואתגרים רגשיים אחרים בצמתים קריטיים של חייהם של הלקוחות. היא נמנית עם צוות המורים הבינלאומי להכשרת מנחים ופסיכולוגים, במרכז העולמי להתמקדות בניו-יורק מאז 1993. היא מציגה את  תהליך ההתמקדות ויישומיו ברחבי ארה"ב ובישראל במסגרת הרצאות, סדנאות וכנסים בינלאומיים.

 

לפרטים נוספים ולהרשמה:   shinui@machonshinui.co.il 
או בטלפון: 09-9551973

ד"ר נגה נברו בראיון על משברי גירושין - איך עוזרים לבני המשפחה לעבור את המשבר?
צור קשר - מרכז הכשרה
אנא השאירו את פרטיכם והקורס בו אתם מתעניינים ונחזור אליכם בהקדם
צור קשר
מעוניינים להישאר מעודכנים?
אנחנו שומרים על פרטיותך